Ar ragavai kada nors KALE, ne? – tai pats laikas jų paskanauti, nes dabar prasidėjo jų sezonas.

Prieš keletą metų, kaip pradėjome auginti šią žalialapę daržovę – vitaminų „karalienę“ ne tik savo poreikiams , bet ir kitų, vienas iš pirkėjų, prasitarė: „Jūs esate tikra KALE karalienė Lietuvoje – tokio lauko ir tokių gražių dar niekur nemačiau“! Ačiū, – visada miela būti naudingai.

KAS GI TA KALE?

KALE – tai žalialapė daržovė, priklausanti kopūstų (lot. Brassica oleracea) – bastutinių (Brassicaceae) šeimos augalų rūšiai. Kitaip dar vadinami laukiniais kopūstais arba dėl savo garbanotų lapų kraštelių – lapiniais (jie nesuka gūžės) – garbanotais kopūstais. Ji pradėta naudoti dar Viduramžiais (kai kurie šaltiniai teigia, kad ir anksčiau) Viduržiemio pakrančių šalyse (Kale buvo vadinama stalo „karaliene“ dėl vitaminų gausos ir maistingumo), vėliau atgabenta į JAV ir į kitas Europos šalis. Žinoma daugiau nei 50 Kale rūšių, bet labiausiai naudojamos šios:

  1. GARBANOTIEJI KOPŪSTAI – galima drąsiai sakyti, tai populiariausia Kale rūšis. Jie turi plačius žalius ar violetinius lengvai plėšamus lapus, stangrų sultingą kotą, iš kurio galima spausti ir žaliąsias sultis.
  2. LASCINATO (dinozauriniai) KOPŪSTAI – jie turi pailgus, susiraukšlėjusius mėlynai tamsiai žalius subtilaus skonio lapus.
  3. RAUDONIEJI (rusiški) KOPŪSTAI – jie turi plokščius karpytus lapus, primenančius grąžgarstę (lot. arugala) ar net ąžuolo lapus. Skonis – saldus, vidutinio aštrumo, labiausiai tinkantis troškinti.
  4. REDBOR kopūstai – tai violetinės spalvos garbanotieji kopūstai, labiausiai naudojami, kaip sodo ar lėkštės dekoratyvinė puošmena, tačiau vartojami ir įvairiems patiekalams gaminti.

Tai vėsą ir šaltį (iki – 15 C išbūna žemėje) mėgstantis augalas, tad yra tikras išsigelbėjimas šaltuoju sezonu, kaip aplink natūraliai niekas nebeauga.

Mokslu pagrįsta KALE NAUDA:

  1. KALE kopūstai yra įtraukti į labiausiai maistinių medžiagų turinčių produktų sąrašą pasaulyje, pažvelkime, ko galima rasti 100 g šios daržovės:
Elementas  % dienos normos
Vitaminas K 327.6%
Vitaminas A 354.1%
Vitaminas C 88.8%
Manganas 27%
Maistinės skaidulos 10.4%
Varis 10%
Triptofanas 9.3%
Kalcis 9.3%
Vitaminas B6 9%
Kalis 8.4%
Geležis 6.5%
Magnis 5.8%
Vitaminas E 5.5%
Omega 3 riebalai 5.4%
Vitaminas B2 5.2%
Baltymas 4.9%
Vitaminas B1 4.6%
Folio rūgštis 4.2%
Fosforas 3.6%
Vitaminas B3 3.2%
Kalorijos (36) 2%

 

2. ANTIOKSIDANTŲ IR FLAVANOIDŲ ŠALTINIS:

Antioksidantai yra medžiagos, kurios padeda neutralizuoti oksidaciją (procesas, kai neporinį elektroną turinčios molekulių dalys – laisvieji radikalai, – dėl vienų ar kitų priežasčių susilpnėjo ir prarado vieną elektroną. Jie yra nestabilūs, greitai reaguoja su sveikomis mūsų organizmo ląstelėmis ir, norėdami stabilizuotis, atima iš jų reikiamą elektroną ir tokiu būdu daro joms žalą . Oksidacija – viena iš pagrindinių senatvės, vėžio ir kitų ligų priežasčių).

Flavonoidai  – tai augalų pigmentai, kurie kaupiasi žieduose, vaisiuose, lapuose. Flavonodais vis dažniau gydomos širdies ir kraujagyslių ligos. Nustatyta, kad jie didina organizmo atsparumą radiacijai, pvz.: vėžio gydymo metu – taikant chemoterapiją ir radiaciją.

Kale kopūstai turtingi natūraliais antioksidantais ir polifenoliais, kaip beta-karotinas, vitaminas C , flavanoidais  – kvercetinas, kaempferolas, kurie buvo intensyviai tiriami laboratorijose su gyvūnais ir nustatyti stulbinantis teigiamas poveikis, mažinant kraujo spaudimą, kovojant su vėžiu, bakterijomis, virusais, depresijomis.

3. MILŽINIŠKA vitamino C DOZĖ

Vitaminas C yra vandenyje tirpstantis vitaminas, kuris yra gyvybiškai reikalingas įvairioms ląstelėms organams atsinaujinti, sintetinti itin svarbų baltymą – kalogeną.

Kale kopūstuose yra ~ 4.5 kartų daugiau vitamin C nei špinatuose. Sauja (~70g) kale kopūstų turi daugiau vitaminų nei visas apelsinas.

 

4. Gali sumažinti BLOGOJO CHOLESYEROLIO kiekį.

Kale turi tulžies rūgšties junginių (jie padeda virškinti, įsisavinti riebalus), kurios gali sumažinti blogojo cholesterolio kiekį, o tai reiškia širdies ir kraujagyslių ligas.

Vienas iš tyrimų atskleidė, kad vartojant Kale sultis 12 savaičių gerąjį cholesterolį padidino 27%, o blogąjį sumažino – 10%. Kitas tyrimas, kad garuose paruošta Kale atitinka cholesterolį mažinantį sintetinį vaistą cholestiraminą net 43%.

 

5. Vitaminas K : vos viename KALE puodelyje dozė viršijanti net 7 kartus dienos normą

Tai gyvybiškai svarbus vitaminas, kuris svarbus kraujo krešėjimui, taip pat dalyvauja tam tikrų baltymų “aktyvinimo” procese, kurio metu “surišamas” kalcis.

Kalio forma KALE kopūstuose yra K1, kuri yra visiškai priešinga gyvulinės kilmės produktuose K2. K1 padeda, norint išvengti širdies ir kraujagyslių ligų bei osteoporozės.

 

6. VĖŽĮ GYDANTYS junginiai

Tyrimais įrodyta, kad Kale kopūstuose yra medžiagų, kurios žudo ir /ar sustabdo vėžinių ląstelių atsiradimą ir plitimą:

  1. C6H11NOS2 (sieros junginys)
  2. indolo-3-karbinolis
  3. Kopūstinių šeimos daržovių nauda, sergant vėžiu

 

7. BETA KAROTINAS

KALE kopūstuose gausu beta-karotino, šis antioksidantas mūsų organizmuose virsta į vitaminą A.

 

8. MINERALAI:

Kale kopūstuose daug:

  1. Kalcio ir magnio, užtikrinančių sveiką širdį ir ląsteles;
  2. Kalio, kuris labai svarbus skysčių apykaitai organizme, elektrolitų pusiausvyra;
  3. Turi mažai oksalo rūgšties (iki trijų kartų mažiau nei špinatuose), kuri trukdo įsisavinti mineralus.

9. NATŪRALŪS AKIŲ VITAMINAI – liuteinas ir zeaksantinas.

Moksliniai tyrimai parodė, kad žmonės, valgantys produktų, kuriuose yra pakankamai liuteino ir zeaksantino, turi daug mažesnę riziką susirgti geltonosios dėmės degeneracija ir katarakta, dviejų labai paplitusių akių sutrikimų.

10. Mažina svorį – KODĖL ir KAIP:

  1. Mažai kalorijų (100 g- 50 kcal), bet daug energetinės vertės dėl esančių vitaminų ir mineralų
  2. Esanti ląsteliena ir baltymai – svorio draugai
  3. KALE kopūstuose esantis gyvas vanduo valo organizmą.

Kale dydis

IDĖJOS: ką gaminti iš KALE?

 

SALOTOS:

  • 10 Kale lapų
  • 1 citrinos sultys
  • Druskytės pagal skonį
  • 4 obuoliai, supjaustyti gabaliukais
  • 1 1/2 puodelio spanguolių (tinka ir bruknės)

PADAŽAS:

  • 3 šaukštai sezamo sėklų, pamirkytų 1h
  • 100 ml vandens
  • 1 šaukštas garstyčių
  • ½citrinos sulčių
  • ½ raudonojo ar/ir baltojo svogūno
  • 1 šaukštas Tamari padažo ( sojos padažo be gliuteno)

Gamyba: ingredientus salotoms nusiplauname, susismulkiname, sumaišome. Ingredientus padažui, išskyrus svogūną ir Tamari padažą, sumalame blenderiu. Griežinėliais supjaustytus svogūnus „užmerkiame“ į Tamari padažą ir paliekame fermentuotis apie valandą laiko, o užpilę padažą ant salotų, uždedame fermentuotus svogūnus (galima juos taip pat dėti į blenderį paskutiniam malimui ir be fermentavimo).

 

KOKTEILIS:

2 obuoliai (g, b 2 apelsinai, 300 g ananaso SEZONO METU)

~350 ml kokosų vanduo/rejuvelakas/vanduo (pagal norimą tirštumą)

50 g Kale kopūsto

½ avokado (kai dedame ne obuolį, tada keičiame į 2 š. kviečių gemalų)

½ citrinos sulčių

Gamyba: sudedame visus ingredientes į kokteilinę ir, sumalę, skanaujame.

 

TRAŠKŪS KALE ČIPSAI:

3 bunteliai Kale,

1/2 puodelio šalto spaudimo aliejaus ( labai skanu su moliūgų, kanapių, tinka ir alyvuogių)

1 puodelio anakardžių/makadamijos riešutų, išmirkytų 4-6 h

1 raudonoji paprika

1/2 puodelio vandenuko

2 citrinų sultys

2 čili pipiriukai

1 a.š džiovintų ar šviežių krapų (petražolės, kalendra taip pat tinka)

4 skiltelės česnako

1 šviežių ar džiovintų smulkiai pjaustytų svogūnų

Druskytės pagal skonį

Eiga „sūriškam“ marinatui:

1. Išmirkome riešutukus vandenyje arba Rejuvelake (nuostabus skonis-tikra fermentacija!)

2. Sumalame visus ingredientus galingu blenderiu ): pradėkime nuo mažiausio greičio, jį didinant) iki kreminės masės

3. Paliekame fermentuotis ~30 min, supylę masę į atskirą dubenį

Eiga kale paruošimui:

  1. Nuplauname Kale lapelius
  2. Atskirame dubenyje rankomis sulaužome Kale lapelius, užpilame aliejaus, įdedame druskytės ir masažuojame tarp rankų
  3. Paliekame apie 15-20 min

Kale, pabuvusius aliejuje ir druskytėje mirkome „sūriškame“ marinate, o tada šauname į džiovintuvą 6-8h prie 45 C. Iš tikro džiovinimo laikas priklauso nuo marinato „sūriškumo“ ir kokio sausumo Kale buvo. Geriausia praktika – tiesiog!

Yra daugybę ir kitų receptų sriuboms, padažams, troškiniams gaminti, apie tai – kituose straipsniuose. Jei įdomu, sekite.

KALE LAIKYMAS:

Šviežių KALE laikymas:

Geriausiai šaldytuve plastikiniame Zip tipo maišelyje. Nuplauti tik prieš naudojant. Išlaikyti galima tokiu būdu apie savaitę ar dvi.

KALE šaldymas:

  1. Kruopščiai nuplauti po tekančiu vandeniu
  2. Nublanširuoti po karštu vandeniu kelias minutes ir iš karti atvėsinti šaltame vandenyje . Šis žingsnis nėra būtinas
  3. Nusausinti popieriniu ar virtuviniu rankšluosčiu ir supakuoti kvėpuojančiuose dėžutėse, t.y su skylutėmis ar šaldymo maišeliuose ir sušaldyti kameroje. Išlaikyti tokiu būdu galima 6 mėn. ir daugiau.

 

Auginame Kale natūraliu (be trąšų, gamtiniu principu) būdu, tiekiame sezono metu [fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][birželio – vasario mėn.] kas dvi tris savaites Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, į kitus miestus siunčiame. Kale parduodama vienetais, kurio kaina – 3 Eur. (vieno vnt. svoris apie kg ir daugiau). Užsakymai – ambervita@ambervita.net. SKANAUS![/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Komentuoti


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Gauk įkvepiančias naujienas apie sveikatą tiesiai į savo el.paštą