Silkė pataluose? Tradiciniai kūčiukai su aguonu pienu? O tada dar balta mišrainė, kepta riebaluose antis? Vien skaitant darosi gėdingai „riebu“. Gal jau laikas pradėti rūpintis, ką dedame į skrandį ir prie šventinio stalo? Kaip išvengti nuolat besikartojančių persivalgymo įpročių patars sveikos mitybos ekspertė,

Ką daryti, kad šventinis laikotarpis netaptų iššūkiu?

Šventinis laikotarpis netampa iššūkiu, chaosu, nuolatiniu bėgimu, ieškant dovanų, produktų, receptų, kai mes suplanuojame savo laiką, resursus. Man pačiai nepatinka skubėti (be kita ko, tai taip nemoteriška), aš stengiuosi, bendraudama su savo artimaisiais, draugais ir visais, kuriems noriu įteikti kalėdines dovanas, stebėti, klausytis, ką jie kalba visus metus, t.y kas jiems patinka, ko norėtų, kas nėra reikalinga. Tada dovanų sąrašas greitai ir lengvai supildomas. Ką gaminsiu atskirą šventės dieną irgi žinau iš anksto: aptariame su namiškiais, ko norėtų, kas patiktų, visada stengiuosi išbandyti ką nors naujo.

Ar mūsų tradiciniai Kūčių patiekalai yra sveiki?

Kiekvienas tradicinis švenčių patiekalas gali būti sveikas, priklausomai, iš ko pagaminsime. Jei pvz. tradicinius kūčiukus pasirinksime gaminti ne iš kvietinių miltų, bet iš pilno grūdo speltos, ruginių miltų, cukrų keisime stevia, medumi, keptą žuvį į troškintą garuose ar garpuodyje, orkaitėje, majonezą pakeisime riešutų grietine, tai jau padarysime savo šventinius patiekalus daug sveikesniais. O, jei dar mėgausimės kiekvienu kąsniu neskubėdami, džiaugdamiesi kiekviena akimirka, praleista su artimaisiais, suvalgysime mažiau, bet ir paragausime visko.

Kokie patiekalai turėtų būti ant mūsų šventinio stalo, kad nesijaustume persivalgę, bet ir neliktume alkani?

Paprasti patiekalai, kuriuose dera tarpusavyje ingredientai (paprasta derinimo taisyklė – derinti produktus, panašius tarpusavyje skoniu, tipu, pvz.: obuolys tinka su bet kuo), jų nėra labai daug (3-4 vienam patiekale), be riebių padažų ar kitų pagardų (pvz. grietinė su miltais ar spirgučiais, ar riebalų gausoje keptas maistas). Tad rekomenduoju ant stalo visada turėti kambario temperatūros vandens su citrina, imbieru, spanguolių sultimis be cukraus ir naudoti patiekaluose raudonėlio prieskonių, kad pagreitintų ir pagerintų virškinimą.

TOP 3. Ko vengti šventiniu laikotarpiu, jog jaustumėmės aktyvūs?

  1. Neužsisedėti prie šventinio stalo, t.y. pajudėti, pasivaikščioti su šeima, linksmai pašokti visiems kartu.
  2. Nebandyti suvalgyti viską iš karto, mėgautis maistu, kiekvienu jo kąsniu, ragaujant po truputį skirtingų patiekalų.
  3. Nemaišyti labai skirtingų patiekalų (saldžių, rūgščių) iš karto vienas po kito arba vienu metu.

Kokios yra dažniausiai daromos klaidos prie šventinio stalo?

1 KLAIDA. Bandoma suvalgyti iš karto daug sudėtingo maisto (riebaus, gausiu cukrumi, kvietiniais miltais, keptu maistu).

2 KLAIDA. Minėtas sudėtingas maistas nuolat užgeriamas alkoholiniais ar nealkoholiniais skysčiais.

3 KLAIDA. Valgoma per mažai daržovių, kurios yra su augaliniu alieju arba tiesiog pašlakstytos citrusinių vaisių sultimis, prieskoniais.

Ar Kūčių, Kalėdų ir Naujųjų Metų šventinių stalų pavojai – skirtingi?

Kadangi patiekalai dažniausiai gaminami ne vienam kartui, o bent jau keliems, tad ir užsitęsia jų valgymas nuo Kūčių iki pat Naujųjų metų, tad ir stalo pavojai išlieka tie patys. Na, gal tik alkoholio Kalėdų ir Naujųjų metų proga žmonės išgeria daugiau, nes Kūčios – susikaupimo, rimties dar šventė.

Na, jei jau nepavyko per šventes nepersivalgyti, kaip atsigauti po švenčių maratono?

Lai kiekviena diena būna, kaip šventė, tada nereikės taip daug švęsti vienu kartu (šypsosi). O, jei rimtai, tai:

–                    Susilaikyti nuo kieto maisto 2-3 dienas;

–                    Gerti kaip skystį tik vandenį, prieš kiekvieną valgį bent jau po ½ stiklinės;

–                    Išgerti bent po vieną žalią kokteilį per dieną (geriausiai ryte ir vakare);

–                    Įsivesti discipliną: a. Mankšta – bent po pusvalandį ryte ir vakare širdį stimuliuojančių pratimų,  b. Mityba – atsisakyti cukraus, kepinių, riebaus gyvūninio maisto, naudoti mitybos planą su specialisto pagalba, kad būtų lengviau ir kryptingiau atgauti prarastas formas.

Be kokio patiekalo pati neįsivaizduojate savo šventinio stalo?

Raugintų kopūstų troškinio su kmynais ir kanapėmis.

Na ir pabaigai, linkiu visiems atleisti ir pasidalinti vidiniu džiaugsmu ir laime su visais su kuriais norite, nes kiekvienas žmogus Jūsų gyvenime – dovana.

Kalėdinė dovana Jums:  mitybos ekspertė G. Jonaitytė dalinasi su Jumis karštų sulčių kokteilio receptu, kuris anot pačios Gintarės, padės sušilti visiems prie vieno stalo kartu su artimaisiais – http://www.ambervita.net/karsti-sulciu-kokteiliai/.

Na, o, jei Jums aktualu puiki savijauta, norite asmeninės konsultacijos ar mitybos plano, seminarų, papildomos informacijos galite ieškoti www.ambervita.lt arba susisiekti telefonu: +370 615 27522.

Straipsnis sporto komplekso “Girstučio baseinas” pslp. – http://www.girstuciobaseinas.lt/sveikos-mitybos-ekspertes-gintares-jonaitytes-patarimai-sventiniam-maisto-maratonui/

 

 

Komentuoti


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Gauk įkvepiančias naujienas apie sveikatą tiesiai į savo el.paštą