Kaip išsirinkti geriausią „Panettone“ ?

“Ar galima kartais nusidėti” ?, – tik kokybiškai, atsakyčiau aš, kaip mitybos ekspertė. Artėjant Kalėdoms, retas stalas neapsieina be pyrago. Gabalėlis jo nekeičia mūsų kūno formų, svarbiausiai pyrago etiketė – kokybiški ingredientai ir nieko žalingo. Šįkart apie PANETTONE – itališką kalėdinį pyrągą, kuriam jau daugiau nei 500 m., ir kurį dievina veik visas pasaulis, tarp jų ir mes, lietuviai dėl jo įstabaus tirpstančio burnoje skonio, aromato, šviežumo – natūralumo.

Truputis istorijos

Ši populiari itališka ‘vaisių duona’ kilusi iš Milano, simbolizuojanti Kalėdas ar net dovanojimo metą (ypatingai Italijoje šis pyragas yra dovana, kurią įteikia vieni kitiems). Vieni sako, kad tikrąją populiaraus pyrago kilmę galima atsekti nuo viduramžių, kiti – net nuo Romos imperijos laikų. Viena žaviausių istorijų yra apie Milano kepėją, vardu Antonio, kuris įsimylėjo princesę ir norėdamas laimėti jos širdį, iškepė auksinę, vanile kvepiančią, sviestinę kiaušinių duoną – „Pan di Toni“ (Tonio duona).

„Panettone“ gali vadintis tik minkštos tešlos konditerijos gaminys, gautas natūralios fermentacijos būdu iš rūgščios tešlos, t. y. kepiniui naudojamas tik natūralus raugas, jokių sintetinių mielių. Gero „Panettone“ pyrago tekstūra turėtų būti lengva, puri. Tradiciškai jis būna pagardintas citrinų ir apelsinų žievelėmis ir rome (nebūtinai) mirkytomis razinomis. Atskiro paminėjimo ir susižavėjimo verti „Panettone“ pyragai su skirtingais įdarais ir kremais – tiramisu, limoncello, pistacijų, amaretto, sambuka, šokoladu, sūdyta karamele, kaštainiais ir kt.

Pyrago kokybės pagrindinius rodiklius galėtume apibrėžti taip (pvz.: klasikinis „Panettone“):

  • Aukščiausios rūšies miltai
  • Švieži kiaušiniai (ne milteliai)
  • Ne mažiau 16 % tikro sviesto
  • Ne mažiau 20 % natūralių džiovintų vaisių pyrago viduje

Atlikdama „Panettone“ pyragų tyrimą – degustaciją Lietuvoje, susidūriau su galybę skirtingų ingredientų, tiek masine jų gamyba, tiek kepyklėlių, esančių Lietuvoje kepimo niuansais.

Tai, kaip gi atskirti tą tikrąjį Panettone ir teisingai jį ragauti, nuo netikro, kur pirkti ar gaminti patiems?

Panettone
Klasikinis Panettone pyragas

 

Tad tikras itališkas „Panettone“ pyragas – tai dėmesys į:

Ingredientus, pakuotę, kainą ir galiojimo laiką:

Etiketę reikėtų skaityti būtent dėl pyrago ingredientų, kuriuos jau minėjau anksčiau, nes ne visi pyragai gali vadintis „Panettone“: jie turi būti pagaminti iš šviežių kiaušinių, sviesto (ne augalinių riebalų, kaip pvz.: palmių aliejus), atitinkamai įdėta ir vaisių, razinų, aukščiausios rūšies miltų. Viskas kokybiška, natūralu ir be pakaitalų ar papildomų priedų. Tad kokybiškų pyragų kaina yra gana solidi – nuo ~25 Eur. , priklauso nuo sudėties ir „Panettone“ tipo (klasikinis – mažiau, su pistacijomis, šokolado gabaliukais ir pnš. – brangiau).
Dideliuose prekybos centruose, maisto ir ne maisto prekių parduotuvėse galima išvysti ne tokių brangių „Panettone“ pyragų (iki 12 Eurų), supakuotų į kartonines dėžes. Tai dažniausiai masinė, konvejerinė gamyba ir didelis klausimas, ar tokį pyragą nusipirkę galėsite girtis, kad mėgavotės tikruoju „Panettone“.

Pakuotė – kitas „Panettone“ kokybės rodiklis
Tikras italų kalėdinis pyragas dažnai būna įvyniotas į natūralų popierių, perrištas juostele/kaspinu, dar gali būti supakuotas dailioje metalinėje dėžutėje.

„Panettone“ kainas Lietuvoje galima suskirstyti į šias grupes:
• iki 12 Eur.
• tarp 12 – 25 Eur.
• nuo 25 Eur.

Tikro „Panettone“ pyragų galiojimo laikas – ~2-3 savaitės dėl gendančių natūralių produktų. Na, jei pyrgas galioja kelis mėnesius ar net iki Velykų, rekomenduočiau grąžinti šį pyragą į lentyną. Nes panašu, kad pyrago sudėtyje yra konservantų. Štai pažvelkime į aptartus pyrago kokybės vertinimo rodiklius skirtingose „Panettone“ pvz. etiketėse:

  • Iki 12 Eur. (prekybos centre rasto „Panettone“ etiketė, galioja 5 mėn.)
    „Sudedamosios dalys
    mišinys kepiniams (KVIETINIAI miltai, sausas KVIETINIS maišalas (KVIETINIAI miltai, mielės), maltodekstrinas, fruktozė, cukrus, emulsikliai riebalų rūgščių mono- ir digliceridai E471, SOJŲ lecitinas E322, natrio stearoil-2-laktilatas E481, KVIEČIŲ glitimas, druska, sausas KVIETINIS raugas (KVIETINIAI miltai, PIENO rūgšties bakterijos), KIAUŠINIŲ milteliai, KIAUŠINIO trynio milteliai, kvapiosios medžiagos, KVIETINIO salyklo miltai, fermentai), vanduo, termostabilūs šokolado gabaliukai 15,13 % (cukrus, kakavos masė, kakavos riebalai, emulsiklis: SOJOS lecitinas, natūrali kvapioji medžiaga vanilė), SVIESTAS (pasterizuota GRIETINĖLĖ), augalinis aliejus (palmių)), augalinis aliejus rapsų, KIAUŠINIŲ trynių masė (KIAUŠINIŲ tryniai, vanduo, konservantas E202,rūgštingumą reguliuojanti medžiaga citrinų rūgštis), vanduo, konservantas E202, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga E330, apelsinų žievelės 52,4 % , gliukozės – fruktozės sirupas, cukrus 5 % , koncentruotos citrinų sultys, konservantas SIEROS DIOKSIDAS, medus (įvairių augalų medus), cukrus, romas, šviežios kepimo mielės, PIENO baltymai rūgštingumą reguliuojančios medžiagos: E450, E500; LAKTOZĖ“.

 

  • Tarp 12 – 23 Eur. (specializuotoje maisto produktų parduotuvėje rasto „Panettone“ etiketė, galioja 3 mėn.)
    „Sudedamosios dalys: sviestas (pieno), rehidruoti nugriebto pieno milteliai, kiaušiniai, cukrus, bulvių krakmolas, natūralios mielės (vanduo, kukurūzų krakmolas, ryžių miltai, druska, lakto bakterijos), kukurūzų krakmolas, šokolado gabaliukai 6% (cukrus, kakavos pasta, kakavos aliejus, emulsiklis: sojų lecitinas; vanilės kvapioji medžiaga), ryžių miltai, emulsiklis: riebalų rūgščių mono- ir digliceridai; alaus mielės, drėgmę išlaikanti medžiaga: sorbitolis; tirštikliai: ksantano guma, pupenių tirštiklis; kvapioji medžiaga, druska. Sudėtyje gali būti riešutų ir žemės riešutų pėdsakų“.

 

  • Nuo 23 Eur. (kepyklėlėje rasto „Panettone“ etiketė, galioja  2 savaites nuo pagaminimo)
    „Sudėtis: KVIETINIAI miltai, cukrus, fruktozė, sausas KVIEČIŲ raugas, pienas, druska, fermentai, sviestas 82%, mielės, kiaušiniai, cukrus, druska, razinos, apelsinų cukatai.“

 Dėmesys į pyrago skonį:

Gero „Panettone“ tešla turi būti geltona, tai parodo, jog buvo naudojami puikios kokybės kiaušiniai. Prapjovę pyragą turite užuosti apelsiną (klasikinis variantas), pyragas turi būti labai minkštas, lengvai plėšomas – tai yra kepinio kokybės ženklas.
„Panettone“ savo forma primena tarsi grybą – „kojelė“ yra dažniausiai popieriuje (šis turi būti tvirtas), o grybo „galva“ daili, paviršius gali būti padengtas migdoliniu glaistu (grybo forma susidaro būtent dėl pyrago gaminimo specifikos – iškepęs jis kurį laiką kabo žemyn galva, kad atvėstų). Pyragas turi būti neapdegęs, simetriškas, purus. Ne mažiau nei išorė, svarbus ir vidus. Kai perpjaunate pyragą, tešla turi atrodyti tolygi, puri, negali būti didelių skylių. Pyragas turi būti minkštas ir drėgnas, ypač jei jis klasikinis, t. y. su razinomis ir cukatomis. Vaisiai turi būti pasiskirstę vienodai, tolygiai.

Kaip valgyti “Panettone”?
Lietuviai šį italų konditerijos šedevrą, kuriam pagaminti reikia ir kantrybės, ir laiko (gaminamas net 2-3 paras!), yra ypač pamėgę, tačiau ne visi žino, kaip tinkamai jį valgyti ir laikyti prapjautą, kad jis neprarastų minkštumo ir purumo.
Tad, jei norite pajusti visą „Panettone“ pyrago turtingumą, jo skonį ir aromatą, jį reikėtų patiekti kambario temperatūros. Jei laikėte vėsioje patalpoje, bent keletą valandų prieš valgymą atsineškite į kambarį, kad pabūtų šiltoje patalpoje. Jei „Panettone“ yra didelis, na iki kelių kilogramų, jį pirmiausia padalinkite perpus – kad pasklistų aromatas ir kad galėtumėte pasigrožėti kepinio vaizdu. Tada pjaustykite porcijomis, dėkite į lėkštutes ir padalinkite pyrago susirinkusiems svečiams. „Panettone“ pyragas gali būti valgomas įvairiai – ir plėšydami ar su desertine šakute, jei pyragas su kremo (pvz. pistacijų) įdaru. Kas kita, jei „Panettone“ nedidukas (iki kelių šimtų gramų), tada tokį galite pasiėmę plėšyti ir skanauti. Jei pratęsiant apie šio pyrago plėšimą, tai italai dažnai „Panettone“ plėšo ir mirko į kavą – per pusryčius į kapučiną, po pietų – į espresą. Pabandykite – tikrai kitaip pajusite jo skonį.

Kaip kuo ilgiau išlaikyti pyragą minkštą?
Svarbu neišmesti originalaus maišelio ar kitos pakuotės. Jei taip nutiko, kad pyrago dar liko, įvyniokite į maišelį, gerai užsukite ir laikykite dėžutėje, kurioje buvo, ar kokiame kitame sandariame inde. Kiek trumpesnis laikas yra tų „Panettone“, kurie su kremu – prapjautus juos reikėtų suvalgyti per 2–3 dienas. „Panettone“ pyragų skonis išryškėja, derinat juos su arbata, kava. Galima rasti tiek be cukatų, glitimo, alkoholio, net cukraus. Tad išsirinkime „Panettone“ su gera sudėtimi (kviečiu paskaityti visada etiketę) ir mėgaukimės „po kąsniuką“ 😊 , o, jei kartais šiek tiek padauginote, turėkite po ranka, tai, kas padeda natūraliai virškinti.

Komentuoti


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Gauk įkvepiančias naujienas apie sveikatą tiesiai į savo el.paštą