„Mamyte, – aš noriu gerti“.
Mama skuba į pagalbą ir dažnai duoda paprasto vandens. Bet neretai mato, kad vaikas pradeda raukytis, maivytis, sukiotis ir net nenori pažiūrėti į vandenį. Ir taip kas kartą, kai ateina metas gerti. Vaikui vanduo atrodo beskonis bekvapis, mieliau dažnas rinktųsi, kas saldu, šnypščia, putoja, turi spalvą. Ką daryti?, – kaip susitarti, pasikalbėti su vaiku, kad jis pats sąmoningai ir nebūnant mamai, tėčiui šalia, pasirinktų vandenį, kaip gėrimą atsigerti?
Ten, kur vaikai, ten žaidimas ir lengvumas. Tad ir apie rimtus reikalus lengviausiai tartis su vaiku per žaidybinę prizmę – pagrindinę rolę vaidina tėvų fantazija ir sugebėjimas sudominti, tinkamai parinktos priemonės.
Pradžia – įpročiai vaikystėje
Ankstyvi įpročiai pripratins vaiko receptorius išlikti ir pasilikti su tuo, kas natūralu, o ne būti įtakoti reklamos ir kisti, renkantis teisingus gėrimus, todėl paaugusį bus kiek paprasčiau įtikinti, jog vanduo ne mažiau skanus nei sultys ar limonadas. Beje, sveikiau, be dirbtinių saldiklių maitinamas vaikas net ir suaugęs galės lengviau atsispirti panašioms pagundoms.
Tam, kad vaikui formuotųsi sveiki įpročiai, matomoje vietoje padėkite ąsotį vandens, vaiko mėgstamą puodelį ar stiklinę. Jei tėvai geria vandenį, toks pasirinkimas bus įprastas ir vaikui. Taip pat nereikėtų pamiršti, kad tikruoju vandeniu gali vadintis natūralus be priedų skystis, bespalvis, beskonis, (šiaip vanduo turi skonį), negazuotas (gazuotas vanduo nerekomenduojamas ypatingai vaikams dėl skrandžio dirginimo), bėgantis iš čiaupo ar iš šaltinio. Kiti skysčiai (pienas, sultys, sriuba) yra skystas maistas, juos reikia virškinti.
Tėvų pavyzdys – geriausia pamoka vaikams
Kad ir kaip vaiką auklėtumėte ir pratintumėte prie sveikų atsigaivinimo gėrimų, tėvams labai svarbu patiems būti pavyzdžiu. Jei nuo mažens atžala matys tėvus su sveiko gėrimo stikline rankoje, jam tai savaime taps įpročiu, kurio nepamirš net užaugęs. Vandenį ar kitus sveikus gėrimus nuolat statykite matomoje vietoje, kad galėtumėte atsigerti patys ir vaikas matytų, jog gerti reikia visiems. Pakvieskite jį atsigerti kartu, paverskite tai žaidimu ir kasdieniu ritualu.
Vanduo su spalvotais priedais
Vaikai, kaip ir suaugę, mėgsta gerti tai, kas skanu. Vienas vanduo, jei esame įpratę prie cukraus prisotintų gėrimų, nebus toks gardus. Šioje situacijoje gali pagelbėti vaisiai ir uogos, šaldyti jų kubeliai, formelės, kurias galime įpjaustyti ar įmesti į permatomą vandens ąsotį skoniui pagerinti. Tai gali būti citrinos, greipfrutai, mėtos lapeliai, avietės, braškės, mėlynės ar kitos uogos. Jas galima naudoti tiek šviežias, tiek šaldytas. Taip vanduo įgaus įdomesnę vaikui spalvą, atsiras malonus kvapas, intensyvesnis skonis. Natūralus vaisių cukrus nedideliais kiekiais nėra kenksmingas, tad tokius gėrimus gali gerti tiek suaugę, tiek vaikai.
Patrauklus indas gerti
Labai svarbu rasti vaikui patinkantį indą gerti vandenį. Ar tai būtų dekoruotas įdomios formos puodelis, žaismingas buteliukais ar gertuvė su mėgstamais animaciniais superherojais – indas turi būti ryškus, spalvotas, pritraukiantis vaiko dėmesį. Iš tokio indo vaikas tiesiog norės atsigerti, visai nesvarbu, ką. Be to, ypatingai svarbu pasirinkti kokybišką gertuvę be bisfenolių, kurie ardo endokrininę sistemą. O plastikinių butelių rekomenduoju visai vengti, nes naudojant plastikinį butelį vos antrąkart, į vandenį išsiskiria toksinės medžiagos, kurios gali sukelti rimtų sveikatos problemų ne tik vaikui, bet ir suaugusiajam. Taip nutinka dėl dažniausiai naudojamo plastiko struktūros, kuris, reaguodamas į saulės šviesą, aukštą temperatūrą bei deguonį, pradeda veikti toksiškai.
Koks vanduo labiausiai tinka vaikams?
Geriausias vaikams – tyras natūralus, be priedų, negazuotas kambario temperatūros geriamasis vanduo. Tiek žiemą, tiek vasarą rekomenduoju duoti šiltą vandenį – taip greičiau numalšins troškulį, nes šaltas vanduo, patekęs į kūną turi pradžiai sušilti, o tik po to gali atlikti savo funkcijas. Be to šaltuoju metų periodu vanduo sėkmingai „išplaus“ nereikalingas bakterijas, virusus.
Tinkamas vanduo gerti yra iš čiaupo daugelyje Lietuvos vietų, tą tvirtina ir „Vilniaus vandenys“. Mineralinį vandenį kartais galima duoti daug judančiam ar sportuojančiam vaikui, nes su prakaitu netenka ir druskų.
Tačiau vien tik mineralinį, kaip ir vien tik virintą vandenį, gerti nevertėtų.
Beje, puikus būdas daugiau vaikui susidraugauti su vandeniu yra edukaciniai patarlių vakarai, kai visa šeima susėda prie vieno stalo ir vieni kitų prašo pradėti ar užbaigti ar įterpti trūkstamą žodį į patarlę: akmuo be kraujo, ……… be sparno, papartis be žiedelio, kas? Įdomu, linksma, suartina, bet tuo pačiu vaikui lavinama vaizduotė ir žinios apie vandenį ir lietuvišką tautosaką. Gražių užstalės žaidimų apie vandenį švenčių metu!
Publikuota: