Šiuo metu mes gyvename kiek neapibrėžtais laikais ir tai gali turėti įtakos emocinei ir fizinei savijautai. Ir šventės jau nebe už kalnų, ir dovanų reikia, o viskas visur gerokai apmigę..Ech! Jei jaučiatės sunerimę ar įsitempę – ši būsena jau darosi…
Tradicinė lietuviška virtuvė sulaukia ir kritikos, ir pagyrų. Vieniems mūsų virtuvės patiekalai atrodo pernelyg sunkūs skrandžiui, tuo tarpu kiti teigia, kad svarbiausia – saikas. Tačiau mitybos ekspertė Gintarė Jonaitytė atkreipia dėmesį į tai, kaip maistas ruošiamas ir kaip galima vienus produktus…
Kvietinius, avinžirnių, lęšių, kokoso, ryžių, grikių – kokius miltus ir kada rinktis? Mitybos ekspertė Gintarė Jonaitytė pataria, į ką svarbu atkreipti dėmesį ir kuo skiriasi skirtingos miltų rūšys. Pasak G.Jonaitytės, kvietinius miltus renkamės todėl, kad jie – tradiciniai ir gerai…
Užuot saujomis ryję sintetinius (čia kalba neina apie natūralius veiksmingus vitaminus), galima pasimėgauti įvairiais džiovintais vaisiais, uogomis ir gauti krūvą reikalingų vitaminų. Kas gi yra džiovintas vaisius ir kuo jis skiriasi nuo šviežio? Pramoniniu būdu džiovinami vaisiai, kad būtų toliau…
Pastaruoju, uždaro suvaržyto gyvenimo laikotarpiu, vis dažniau atrandama ir propaguojama aktyvi laisvalaikio veikla – žygiai pėsčiomis. Pastebima, kad žmonės veržiasi į gamtą (čia ne tik laisviau, čia grynas oras, valgomoji augalija, sportas kūnui, penas akims), aktyviai žingsniuoja ne tik po…
Pastaruosius kelerius metus vyksta karštos diskusijos tiek mokslinėje, tiek populiariojoje literatūroje dėl to kaip, kiek ir kuo turėtume maitintis. Tiesa, toks padidėjęs susirūpinimas yra ne be reikalo. Sveikatos parametrų ir vertinimo instituto (angl. Institute for Health Metrics and Evaluation (toliau…
„Nekaloringa, bet labai maistinga“, – pradeda mitybos ekspertė Gintarė Jonaitytė. Salota – tai ne tik mano viena iš mėgstamiausių žalumyninių daržovių, bet ir temų pakalbėti. Salotų įvairovė – visa galybė: nuo traškių, gaivių ir sultingų iki karčių (beje, kartumas yra…