Tradicinė lietuviška virtuvė sulaukia ir kritikos, ir pagyrų. Vieniems mūsų virtuvės patiekalai atrodo pernelyg sunkūs skrandžiui, tuo tarpu kiti teigia, kad svarbiausia – saikas. Tačiau mitybos ekspertė Gintarė Jonaitytė atkreipia dėmesį į tai, kaip maistas ruošiamas ir kaip galima vienus produktus…
Jei tik būtumėt tai žinoję anksčiau, būtumėte šių sėklų tikrai NEIŠMETĘ. Dabar vasara – uogų ir vaisių sezonas, šiomis dienomis – braškių ir arbūzų. Och, žemiau pateiktas kokteilis tinka ir pradedant dieną, ir ją pabaigus, ir per visą dieną. Kas…
Publikuota 2020.06.27 15 min.lt Vasara neįsivaizduojama be uogų ir tokių vaisių kaip arbūzas. Siekiame jų atsivalgyti, kartais sumanome pasidaryti ir vadinamąsias iškrovos dienas, pasirinkdami per jas valgyti tik tokį maistą. Gerai tai ar blogai? Kiek vaisių ir uogų galima suvalgyti…
DARŽOVĖS Taigi pirmasis rizikos veiksnys, kuris daro įtaką su mityba susijusioms ligoms yra DARŽOVĖS. Daržovės yra vienas iš pagrindinių mineralinių medžiagų, vitaminų, skaidulinių bei kitų biologiškai aktyvių medžiagų šaltinių. Jų vartojimas (o ypač šviežių daržovių) – naudingas ir paprastas būdas,…
Ar pastebėjote, kad vieni žmonės yra linkę sirgti kur kas greičiau arba prie jų „kimba“ ligos sparčiau negu prie kitų? Kai kurie net persirgę liga, po kurio laiko vėl atkrinta arba patiria komplikacijų? Taip nutinka dėl SILPNO IMUNITETO. Imunitetas yra…
„Mamyte, – aš noriu gerti“. Mama skuba į pagalbą ir dažnai duoda paprasto vandens. Bet neretai mato, kad vaikas pradeda raukytis, maivytis, sukiotis ir net nenori pažiūrėti į vandenį. Ir taip kas kartą, kai ateina metas gerti. Vaikui vanduo atrodo…
„Nekaloringa, bet labai maistinga“, – pradeda mitybos ekspertė Gintarė Jonaitytė. Salota – tai ne tik mano viena iš mėgstamiausių žalumyninių daržovių, bet ir temų pakalbėti. Salotų įvairovė – visa galybė: nuo traškių, gaivių ir sultingų iki karčių (beje, kartumas yra…